Aktivity projektu so žiakmi
Aktivity pre žiakov sú realizované formou mimoškolskej činnosti. Sú vytvorené s cieľom rozvíjať prírodovednú, matematickú a čitateľskú gramotnosť žiakov na Základnej škole v Kysuckom Lieskovci.
1. aktivita: Čitateľský klub
Cieľom aktivity je predovšetkým vzbudiť u žiakov záujem o literatúru všeobecne. Motivovať ich k čítaniu možnosťou výberu titulov, ktoré sú blízke ich záujmom. Následne podnecovať žiakov k čítaniu kníh, viesť ich k vyjadreniu vlastných názorov, pocitov, ku kritickému mysleniu a tvorivosti. Zároveň vzbudiť u žiakov schopnosť prejaviť svoje pocity, a to bez strachu a obáv zo zlyhania. Podnecovať u žiakov chuť aktívne čítať a tým ich viesť k pochopeniu a porozumeniu. Cieľom aktivít je nielen prečítať knihy, ale prečítanému porozumieť a následne aplikovať do bežného života. Ďalším z cieľov je žiakov zoznámiť s knižnicami, službami, ktoré poskytujú a s aktivitami, ktoré realizujú. Za tým účelom žiaci navštívia knižnice, kiná, divadlá a kníhkupectvá.
2. aktivita: Netradičné čítanie
Cieľom aktivity je prezentovať spôsob aplikácie netradičných metód pri práci s textom, rozvíjať poznávacie a rečové kompetencie žiakov, ich kognitívne funkcie v rámci receptívnej, centrálnej a expresívnej zložky reči. Veľmi dôležitým atribútom je presvedčiť žiakov k nácviku čítania s porozumením. Preto by sme deťom chceli sprostredkovať čítanie aj inou, nielen bežnou formou, pri ktorej by sme zároveň rozvíjali aj ich prírodovedné zručnosti. Budeme sa snažiť rozvíjať ich tvorivosť zámerným navodzovaním tvorivých situácií, úlohami a riešením problémov. Tieto aktivity vyžadujú od žiaka tvorivý prístup, aktívnu činnosť a uplatňovanie tvorivých myšlienkových schopností. Naším cieľom je posmeliť ich pri prekonávaní prekážok, naučiť nebáť sa otvorene vyjadriť svoje potreby, pocity a myšlienky. Žiaci v aktivite navčtívia množstvo zaujímavých miest: hrady,kaštiele, skanzeny, knižnice, múzeá.
3. aktivita: Hraj sa s nami
Žiaci na aktivite pod vedením vyučujúceho hrajú spoločenské hry zamerané na rozvoj čitateľskej gramotnosti. Výber spoločenských hier je zameraný na rozvoj čítania s porozumením a lepšiu orientáciu v texte. Cieľom danej mimoškolskej činnosti je: získanie základných zručností čitateľskej gramotnosti žiakov na prvom stupni základnej školy nielen na hodine slovenského jazyka a písania, ale aj v mimoškolských aktivitách; vzdelávanie žiakov v oblasti čitateľskej gramotnosti; uplatňovanie získaných vedomostí čitateľskej gramotnosti vo vyučovacom procese; sledovanie výkonov a vyhodnocovanie úrovne rozvoja čitateľskej gramotnosti; podnecovanie záujmu žiakov o čítanie; formovanie pozitívneho vzťahu žiaka k čítaniu a zároveň i ku hre. Vedieť sa orientovať v texte. Vedieť zreprodukovať text spoluhráčovi. Pochopiť pravidlá spoločenských hier. Uvedomiť si základ a podstatu spoločenských hier. Vedieť znášať prehru a byť empatický voči druhým. Rozvíjať schopnosť kooperovať v skupine, deliť si úlohy. Vedieť manipulovať s rôznymi predmetmi, ktoré sú súčasťou spoločenských hier Táto aktivita má zároveň žiakov naučiť prehrávať a rešpektovať víťazstvo súpera. Záverom aktivity bude realizácia Noci s Andersenom v škole.
4. aktivita: Poradím si s matematikou
Cieľom aktivity je, aby sa žiaci zlepšili v matematických kompetenciách, a to: schopnosť používať matematiku vo svojom reálnom živote, rozvíjať logické a kritické myslenie žiakov, cvičiť žiakov v argumentácii, komunikácii a spolupráci v skupine pri riešení problému, spoznať matematiku ako súčasť ľudskej kultúry a dôležitý nástroj pre spoločenský pokrok, čítať s porozumením primerané súvislé texty obsahujúce čísla, závislosti a vzťahy a nesúvislé texty obsahujúce tabuľky, grafy a diagramy, využívať pochopené a osvojené postupy a algoritmy pri riešení úloh, vedieť „matematizovať“ reálnu situáciu a interpretovať výsledok, vyhľadávať, získavajú a spracúvajú informácie z textových aj internetových zdrojov. Táto aktivita má zároveň žiakov čiastočne pripraviť na celoslovenské testovania žiakov 5. a 9. ročníkov, nakoľko tieto testovania sú zamerané aj na posúdenie úrovne matematickej gramotnosti žiakov. Žiaci na krúžku pod vedením vyučujúceho realizujú pripravené aktivity zamerané na rozvoj matematickej gramotnosti. Ide o aplikačné úlohy, ktoré budú mať reálny kontext, úlohy, ktoré budú podporovať bádateľský prístup k učeniu sa žiakov.
5. aktivita: Zážitkové vyučovanie
Cieľom aktivity je spoznávať rôzne druhy zeleniny, vedieť ich využitie v zdravej výžive, podnecovať v žiakoch zdravé stravovanie z bio zeleniny. Vedieť spolupracovať v skupine, dodržiavať pravidlá pri práci, viesť žiakov k ekologickému mysleniu a k pozitívnemu vzťahu k pôde a k prírode. Spoznávať chuť a vôňu rastlín. Liečivé bylinky sušiť, skladovať, spracovať do balíčkov ako voňavé darčeky. Vedieť uskladniť rôzne druhy zeleniny. Nevyužitý priestor v areáli školy sa upravil na políčka. V blízkosti políčok sa postavil záhradný domček s lavičkami pre žiakov a uzamykateľným priestorom pre náradie; kontajner na bioodpad a kade na dažľovú vodu. Počas školského roka žiaci na krúžku prakticky pod vedením vyučujúcej realizujú práce súvisiace s pestovaním zeleniny, ovocia a byliniek. Zároveň svoje činnosti zaznamenávajú do pestovateľského denníka. Na vyhodnotenie činností, systematizáciu a utvrdzovanie získaných poznatkov slúžia aktivity realizované v záhradnom domčeku. Svoje výpestky žiaci ponúkajú spolužiakom na ochutnávkach, kedy predstavovujú ostatným spolužiakom svoju prácu a jej výsledky.
6. aktivita: Klub bádateľov
Cieľom aktivity je, aby žiaci získali kompetencie v oblasti prírodovednej gramotnosti, a to: rozpoznávať prírodovedné otázky, vysvetľovať javy pomocou prírodných vied, používať vedecké dôkazy. Aktivita je organizovaná formou mimoškolskej činnosti žiakov, v popoludňajších hodinách a počas víkendov a školských prázdnin. Na cvičeniach žiaci pod vedením vyučujúceho realizujú pripravené aktivity zamerané na rozvoj prírodovednej gramotnosti. Žiaci na hodinách uplatnením bádateľsky orientovaného prístupu poznávajú, vysvetľujú, zdôvodňujú a dokazujú prírodné javy z oblasti fyziky, chémie a biológie. Pričom je kladený veľký dôraz na medzi-predmetové vzťahy a praktické uplatnenie poznatkov. Zároveň žiaci absolvujú dve exkurzie: 1. Slovenská akadémia vied – Bratislava, Centrum vedy Aurelium - Bratislava 2. Svet techniky – Ostrava a ZOO Ostrava.
7. aktivita: Od prameňa Váhu po jeho ústie
Cieľom aktivity je prepojenie teoretických poznatkov s praxou, súčasťou ktorej sa zvýši čitateľská a prírodovedná gramotnosť žiakov, prehĺbenie vlasteneckej a environmentálnej výchovy - konkretizácia teoretických poznatkov - skompletizovanie poznatkov v oblasti fyzickej a humánnej geografie Slovenska - upevnenie vzťahov v žiackom kolektíve. Nosnou časťou aktivity je súbor exkurzií:
1. Exkurzia Sútok Bieleho a Čierneho Váhu, Lúčanský vodopád, Liptovská Mara, Pribylina, hrad Strečno
2. Exkurzia Výrobný závod KIA, Čičmany, Trenčianske Teplice, Jánošíkova jaskyňa, Čachtice
3. Exkurzia Uhrovec (Ľ. Štúr), vodná nádrž Kráľová, mesto Trnava
4. Exkurzia Komárno (Európske námestie), Patince, najjužnejší bod Slovenska
Počas realizácie budú žiaci vprezentovať svoje práce o navštívených lokalitách a riešiť aktivity, ktoré si pre žiakov pripravia vyučujúci.